Rycerska Drużyna Miasta Żarki

Dodano: 28-06-2011
poJurze.pl

Rycerska Drużyna w akcji jeszcze przed wyjazdem na Grunwald.


Rycerska Drużyna Miasta Żarki rozpoczęła sezon rycerski. Od maja organizowała liczne pokazy walk rycerskich na okolicznych zamkach przygotowując się do kilku dużych przedsięwzięć w tym sezonie. Pierwszym z nich było uczestnictwo i pomoc w organizacji zaprzyjaźnionemu bractwu Bożogrobców z Chorzowa Przemarszu w Metropolitalnej Paradzie Historycznej i w aktywnym uczestnictwie w II Zjeździe Rycerstwa Chrześcijańskiego i Pokazie Oręża Europejskiego w dniach 11-12 czerwca w Chorzowie w Parku Etnograficznym.

 

     Rycerska Drużyna Miasta Żarki   Rycerska Drużyna Miasta Żarki   Rycerska Drużyna Miasta Żarki

 

Bractwo wystawiło tam ponad 20 osobową reprezentację w tym rycerzy pieszych i konnych. W barwach Żarek występowało 5 rycerzy konnych i ponad 7 rycerzy pieszych a także giermkowie i damy dworu. W czasie turniejów jakie zostały tam rozegrane członkowie bractwa zdobyli czołowe miejsca – Przemysław Tabaka zajął pierwsze miejsce w turnieju bojowym rycerzy XIII wiecznych,  Karol Stepuch zwyciężył w turnieju zapasów średniowiecznych a Dariusz Sadowski zajął pierwsze miejsce w turnieju łuczniczym. W trakcie turnieju jak i w końcowej bitwie wspaniale zaprezentowała się nasza konnica w sile 5 rycerzy konnych. A już teraz rycerze przygotowują się do uczestnictwa w jednej z większych imprez plenerowych na Śląsku w V Bytomskiej Nocy Świętojańskiej, rycerze jako statyści będą uczestniczyli w  dniu 2 lipca w sobotę o godz. 20.00 w wyjątkowym spektaklu – operze Straszny Dwór Stanisława Moniuszki w reżyserii Feliksa Widery. Będzie to wielka gala z okazji objęcia przez Polskę Przewodnictwa w Radzie Unii Europejskiej i zakończenia Prezydencji Węgier. Gala z udziałem artystów Opery Śląskiej oraz wielu zaproszonych gości. VIPów nie zabraknie również na widowni, organizatorzy spodziewają się w Bytomiu bowiem przedstawicieli najwyższych władz państwowych Polski oraz Węgier. Wszyscy razem będziemy świętować, a wyjątkowy wieczór zakończy magiczny pokaz fajerwerków i sztucznych ogni. Warto dodać, że Straszny dwór to najsłynniejsza obok „Halki” polska opera narodowa, napisana ku „pokrzepieniu serc”. Dumka Jadwigi, aria Stefana z kurantem pt. „Cisza dokoła”, aria Skołuby „Ten zegar stary”, chór prząśniczek oraz mazur z IV, aktu to najsłynniejsze fragmenty dzieła Moniuszki. (więcej informacji na www.opera-slaska.pl). A zaraz po tym rycerze szykują się na wyjazd na pola Grunwaldu.

 

     Rycerska Drużyna Miasta Żarki   Rycerska Drużyna Miasta Żarki   Rycerska Drużyna Miasta Żarki

 

(przygotował: Janusz Nowak, fot. RDMŻ) 

 

Źródło: Urząd Miasta i Gminy w Żarkach

Najnowsze artykuły

Jaskinia Ostrężnicka
Jaskinia Ostrężnicka położona jest w gminie Janów, w dolinie Wiercicy, w rezerwacie przyrody „Ostręż...
2011-10-27
Jaskinia w Kielnikach
Jaskinia w Kielnikach leży w gminie Olsztyn, na drodze Przymiłowice- Kotysów, na wzgórzu Kielniki. O...
2011-10-27
Jaskinia Za Kratą
Jaskinia Za Kratą położona jest we wsi Węże, gmina Działoszyn. Usytuowana jest na górze Zelce, na terenie r...
2011-10-14
Jaskinia W Zielonej Górze
Jaskinia w Zielonej Górze położona jest we wsi Kusięta, gmina Olsztyn, dokładniej na terenie rezerwatu przyrody &bdq...
2011-10-14
Współpraca

Współpraca

Jeśli masz jakieś uwagi bądź sugestie dotyczące serwisu www.poJurze.pl napisz do Nas. Będziemy wdzięczni za każdą wskazówkę, ponieważ chcemy, aby ten portal cieszył każdego użytkownika oraz serwował odpowiednie informacje turystyczne.

Wyślij do Nas swoje uwagi:

Treść:
E-mail: