Producenci filmowi w żareckiej stodole.

Dodano: 27-10-2011
poJurze.pl

Goście II Międzynarodowego  Festiwalu Producentów Filmowych REGIOFUN podróżowali po województwie śląskim śladami reżysera Lecha Majewskiego. Znaleźli czas, aby zajrzeć do żareckiej stodoły.  

W dniu 20 października pod zabytkowy Zespół Stodół podjechał autokar wypełniony producentami filmowymi z różnych krajów świata, którzy przyjechali zobaczyć miejsce, które zagrało w ostatnim filmie Lecha Majewskiego pt. „Młyn i Krzyż”

 

Producentów filmowych przywitał burmistrz Klemens Podlejski chlebem tatarczuchem. Była specjalna prezentacja zdjęć z gminy Żarki oraz z planu filmowego „Młyn i Krzyż”. O swoim spotkaniu z reżyserem Lechem Majewskim opowiadał również mieszkaniec Żarek Henryk Sikorski, jeden ze statystów biorących udział w ekranizacji.

 

- Plan filmowy to dla mnie taka odskocznia od codziennego życia i miłe wspomnienia – powiedział H. Sikorski pokazując zdjęcia i autograf od reżysera.

 

Henryk Sikorski nawiązał również do innego filmu, w którym statystował. W 1988 roku  stodoły były tłem dla filmu „Powrót wabiszczura”. Scenografowie pomalowali kilka budynków na pastelowe kolory i zaopatrzyli w markizy mające chronić mieszkańców nierealnego, filmowego miasteczka przed słońcem południa. Dodajmy, że plac między stodołami wysypano piaskiem. Wszystko to dla uzyskania efektu miejsca zagubionego na pustyni. W 2009 r. Lech Majewski wybrał uliczki między stodołami pracując nad filmem  pt. „Młyn i Krzyż”. Dzieło to okrzykniętą prawdziwą rewolucją w kinie i sztuce. Obraz łączy malarską kunsztowność starych mistrzów z najnowszymi osiągnięciami technik cyfrowych. 

 

Źródło: Urząd Miasta i Gminy w Żarkach

Najnowsze artykuły

Jaskinia Ostrężnicka
Jaskinia Ostrężnicka położona jest w gminie Janów, w dolinie Wiercicy, w rezerwacie przyrody „Ostręż...
2011-10-27
Jaskinia w Kielnikach
Jaskinia w Kielnikach leży w gminie Olsztyn, na drodze Przymiłowice- Kotysów, na wzgórzu Kielniki. O...
2011-10-27
Jaskinia Za Kratą
Jaskinia Za Kratą położona jest we wsi Węże, gmina Działoszyn. Usytuowana jest na górze Zelce, na terenie r...
2011-10-14
Jaskinia W Zielonej Górze
Jaskinia w Zielonej Górze położona jest we wsi Kusięta, gmina Olsztyn, dokładniej na terenie rezerwatu przyrody &bdq...
2011-10-14
Współpraca

Współpraca

Jeśli masz jakieś uwagi bądź sugestie dotyczące serwisu www.poJurze.pl napisz do Nas. Będziemy wdzięczni za każdą wskazówkę, ponieważ chcemy, aby ten portal cieszył każdego użytkownika oraz serwował odpowiednie informacje turystyczne.

Wyślij do Nas swoje uwagi:

Treść:
E-mail: