Jaskinia Łokietka

Dodano: 27-06-2011
poJurze.pl

Jaskinia Łokietka jest najbardziej popularną grotą wśród turystów. Jest ona jedną z najwyżej położonych jaskiń na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej. Usytuowana jest na północno-zachodnim stoku Góry Chełmowej. Wiodący do nie otwór mieści się na wysokości ok. 450 m n.p.m., 130 m nad dnem Doliny Prądnika. To największa jaskinia znajdująca się na obszarze Ojcowskiego Parku Narodowego, a także jedna z największych na terenie Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej.

Jaskinia Łokietka powstała w wyniku rozpuszczenia i wypłukiwania materiału skalnego przez wody rzeki, która przepływała tu miliony lat temu. Dlatego można wnioskować, iż jest ona jedną z najstarszych jaskiń na terenie jury.

Łączna długość korytarzy wynosi ok. 270 m. Grota ta składa się z dwóch sal: Rycerskiej i Sypialni, niewielkiej sali zwanej Kuchnią oraz kilku korytarzy. Korytarz Główny, którego wstępna część otwarta jest rozpadliną wyzbytą stropu, kieruje do pierwszej sali, czyli Rycerskiej. Stąd w lewo odgałęzia się ślepy korytarz, natomiast w prawo, idąc w górę po schodach - wąski przesmyk o krętej formie, który prowadzi do niedużego pomieszczenia – Kuchni z małą wnęką Kominkiem po lewej stronie. Z Kuchni należy udać się drewnianymi schodami zmierzającymi w dół, do ostatniej przestronnej sali - Sypialni. W 1974 roku sala ta została połączona sztucznie utworzonym korytarzem o długości 8 m z salą Rycerską. Natomiast w 1987 roku w jaskini zainstalowano oświetlenie elektryczne, pierwotnie zwiedzano ją ze świecami. Rocznie przyciąga tu sfora turystów. Zwiedzający obserwują miejsca tradycyjnie wiążące się  z pobytem Władysława Łokietka, godny uwagi jest naciek przypominający kształtem orła ( formę tę uwieczniliśmy na zdjęciu widocznym w naszej galerii).

Temperatura wewnątrz jaskini jest stała i wynosi ok. 7, 5 o C, wilgotność powietrza ok. 90%.

W trakcie prac wykopaliskowych prowadzonych w XIX wieku odnaleziono m. in. kości niedźwiedzia jaskiniowego.

Jaskinia Łokietka udostępniona jest dla turystów od 1 maja do 31 października w godzinach 9-19, jesienią do 18, później do 17. Jaskinię można zwiedzać tylko z upoważnionym przewodnikiem.

 

Legenda

Jak głosi jedna z legend, Władysław Łokietek, gdy jeszcze nie był królem, miał poważnego konkurenta o tron Polski –  króla czeskiego Wacława II. Na przełomie XIII i XIV wieku doszło między nimi do zbrojnej  konfrontacji. Wacław został królem, a Łokietka zażądał schwytać. Z obawy o konsekwencje Łokietek ukrył się w ojcowskiej jaskini. Stąd obserwował co się dzieje w Krakowie, by w odpowiednim momencie wystąpić zbrojnie. Okoliczna ludność dostarczała księciu żywność przez otwór u wejścia do jaskini, przez otwartą część korytarza wstępnego, aby nie naruszać pajęczyny, która zasłaniała wejście do jej wnętrza. Pajęczyna zmyliła ślad pościgu (dziś furtka wejściowa symbolizuje to zdarzenie). W salce Kuchnia książę miał sobie przygotowywać posiłki, spożywając je przy kamiennym stole w salce Rycerskiej, a sypiał ponoć w sali Sypialnej na kamiennym łożu.

W czasie gdy Władysław Łokietek został już królem, żona zdradzała go z pewnym Czechem. Dlatego chciała otruć męża, by móc kontynuować nieprawą miłość. Jednak wierna służąca ostrzegła króla o jej zamiarze. Król Władysław ponownie ukrył się w ojcowskiej jaskini, tylko tym razem aż na 12 lat. Wreszcie nadszedł czas zemsty. Syn Łokietka podczas polowania zabił kochanka matki. Król mógł spokojnie wrócić do domu. W Ojcowie wybudował potężną wieżę, w której zamurował niewierną żonę na resztę życia.

Mapa


Galeria


Najnowsze artykuły

Jaskinia Ostrężnicka
Jaskinia Ostrężnicka położona jest w gminie Janów, w dolinie Wiercicy, w rezerwacie przyrody „Ostręż...
2011-10-27
Jaskinia w Kielnikach
Jaskinia w Kielnikach leży w gminie Olsztyn, na drodze Przymiłowice- Kotysów, na wzgórzu Kielniki. O...
2011-10-27
Jaskinia Za Kratą
Jaskinia Za Kratą położona jest we wsi Węże, gmina Działoszyn. Usytuowana jest na górze Zelce, na terenie r...
2011-10-14
Jaskinia W Zielonej Górze
Jaskinia w Zielonej Górze położona jest we wsi Kusięta, gmina Olsztyn, dokładniej na terenie rezerwatu przyrody &bdq...
2011-10-14
Współpraca

Współpraca

Jeśli masz jakieś uwagi bądź sugestie dotyczące serwisu www.poJurze.pl napisz do Nas. Będziemy wdzięczni za każdą wskazówkę, ponieważ chcemy, aby ten portal cieszył każdego użytkownika oraz serwował odpowiednie informacje turystyczne.

Wyślij do Nas swoje uwagi:

Treść:
E-mail: