Strażnica Przewodziszowice

Dodano: 16-08-2011
poJurze.pl

            Nieopodal Leśniowa, kierując się na południe od zamku w Ostrężniku, leży nieduża wieś Przewodziszowice. Tuż za nią można ujrzeć ruiny średniowiecznej wieży mieszkalno-obronnej. Strażnica ta została wybudowana prawdopodobnie w pierwszej połowie XIV wieku za czasów Kazimierza Wielkiego. Mieści się ona w lesie, po półkilometrowym pieszym spacerku wyłania się polanka z  masywną skałą, na której pozostały fragmenty murów części dolnej, na rzucie zbliżonym do litery L. Niestety mało wiadomo o tej strażnicy, gdyż nie występuje ona w średniowiecznych dokumentacjach., jak również nie prowadzono tu badań archeologicznych.

            Wieżę tę zbudowano na skale w taki sposób, aby dostosować jej kształt do ukształtowania powierzchni skały. Do lica skały dobudowano kamienną ścianę wyrównującą pion skały i zwiększającą powierzchnię podstawy wieży. Dokładnie ten fragment budowli dotrwał do dziś, a mianowicie 26 metrowej długości i grubości około 1-2 m fragment muru obwodowego oraz relikty wałów ziemnych podzamcza. Ówcześnie do wieży przytwierdzony był majdan gospodarczy, niedokładnie ufortyfikowany. Od strony południowej i zachodniej jego granicą były naturalne wyżłobienia terenowe. Otaczały go najprawdopodobniej palisady lub innego rodzaju zapory, o długości około 300 m. Dojście do podstawy wieży było trudne. Należało wspinać się po mostach i drabinach o wysokości około 15 m. Ściana wschodnia jest wzmocniona skarpą. Poniżej znajdował się zamek dolny. Opodal fortyfikacji, w masywie skalnym, widnieje głęboka studnia kuta w litej skale, która często odwiedzana jest przez poszukiwaczy skarbów. Odmiana kamienia użytego do utworzenia podmurówki, procedura jego układania, a także ogromna ilość białka zwierzęcego w zaprawie wapiennej świadczą o XIV-wiecznej genezie budowli. Taką zaprawę uzyskiwano mieszając w misternie dobieranych proporcjach piasek, potłuczoną skałę wapienną i cegłę oraz wrzucając do lasującego się wapna ciała zwierząt, co przyczyniało się do powstawania kleju kazeinowego, genialnie cementującego kamienie.

            W 60-tych latach przeprowadzono prace zabezpieczające oraz badania sondażowe, które potwierdziły permanentną obecność ludzi w tym miejscu w czasach średniowiecznych. Wiadomo, iż w latach 1426-1454 budowla ta należała do Mikołaja Siestrzeńca Kornicza.

Mapa


Galeria


Najnowsze artykuły

Jaskinia Ostrężnicka
Jaskinia Ostrężnicka położona jest w gminie Janów, w dolinie Wiercicy, w rezerwacie przyrody „Ostręż...
2011-10-27
Jaskinia w Kielnikach
Jaskinia w Kielnikach leży w gminie Olsztyn, na drodze Przymiłowice- Kotysów, na wzgórzu Kielniki. O...
2011-10-27
Jaskinia Za Kratą
Jaskinia Za Kratą położona jest we wsi Węże, gmina Działoszyn. Usytuowana jest na górze Zelce, na terenie r...
2011-10-14
Jaskinia W Zielonej Górze
Jaskinia w Zielonej Górze położona jest we wsi Kusięta, gmina Olsztyn, dokładniej na terenie rezerwatu przyrody &bdq...
2011-10-14
Współpraca

Współpraca

Jeśli masz jakieś uwagi bądź sugestie dotyczące serwisu www.poJurze.pl napisz do Nas. Będziemy wdzięczni za każdą wskazówkę, ponieważ chcemy, aby ten portal cieszył każdego użytkownika oraz serwował odpowiednie informacje turystyczne.

Wyślij do Nas swoje uwagi:

Treść:
E-mail: