Zamek Rabsztyn

Dodano: 01-09-2011

 Historia:

            Na północ kilka kilometrów od Olewina i Olkusza, przy drodze 783 mieści się Rabsztyn, a w nim ruiny średniowiecznego zamku.

             W XI wieku właścicielami obszarów w pobliżu Olkusza był ród Toporzyków z Morawicy. Przypuszcza się iż na przełomie XII i XIII wieku ktoś z przedstawicieli tego rodu wybudował na okazałej skale warownię drewnianą bądź zamek. Nie ma na to jednoznacznych dowodów. Prawdopodobnie murowany zamek powstał za czasów  Kazimierza Wielkiego, z jego inicjatywy, pod koniec XIV wieku. W dokumentacjach pojawia się wzmianka o Rabsztynie dopiero pod koniec XIV wieku. Nie jest pewne czy chodzi o ten zamek, gdyż nazwa  „Rabsztyn” występuje w połączeniu z imieniem Iwo (Iwo z Rabsztyna). W 1400 roku władał  nim pewien Jan, zwany „burgrabią rabsztyńskim”. 

            Pod koniec XIV wieku warownia przeszła w ręce Melesztyńskich herbu Leliwa jako kaucja za długi królewskie. Na początku XV wieku Piotr Szafraniec z Pieskowej Skały chciał go wykupić za przyzwoitą cenę, jednak Melesztyńscy woleli posiadać nieruchomość. W 1439 roku Spytek Melesztyński stracił cały dobytek na rzecz korony. Przewodził on polskich husytów w nieudanej bitwie pod Grotnikami. Tam poniósł śmierć. Należący do niego majątek skonfiskowano na rzecz korony. Zamek w Rabsztynie stał się siedzibą starostwa niegrodowego i przeszedł w ręce Tęczyńskich. Tym sposobem Melesztyńscy utracili wszystkie dobra, które posiadali łącznie z tytułem szlacheckim. Jednak panujący wówczas Władysław Warneńczyk okazał się litościwym władcą, zamek oddał wdowie po Spytki, Beatrycze, przywracając tym samym rodowi szlacheckie przywileje.

            W 1443 roku starosta Rabsztyna, Andrzej Tęczyński, na rozkaz króla rozbudował i odrestaurował zamek. 18 lat później po jego tragicznej śmierci zamek odziedziczył syn zamordowanego - Jan. Jako nowopowstały starosta przyjął nowe nazwisko Rabsztyński. W 1511 roku po śmierci ostatniego z rodu Rabsztyńskich starostą na zamku został Andrzej z Kościelca i funkcję swą sprawował przez 4 lata. Następnie zamek przeszedł w ręce Bonerów, którzy sprawowali w nim władzę przez trzy pokolenia.

            W czerwcu 1585 roku właśnie tu na zamku odbyło się huczne wesele hetmana Jana Zamoyskiego z bratanicą króla Istvana Batorego, Gryzeldą. W dokumentacjach pojawia się od czasu do czasu informacja, iż król Istvan pod koniec XVI wieku w Rabsztynie prowadził hodowlę lwów. Był on zapalonym myśliwym, a kraj ubogi był w egzotyczną zwierzynę. Czy faktycznie lwy spacerowały po zamkowych terenach? Tego nie dowiemy się nigdy.

            Na początku XVII wieku marszałek wielki koronny Zygmunt Myszkowski, rozbudował i przebudował zamek. Nadał mu tym samym charakter renesansowego, trójskrzydłowego pałacu o dwóch kondygnacjach i ponad czterdziestu komnatach. Nad piękną nową częścią  rozpościerał się stary zamek, zwany górnym. Wówczas krążyły opowieści, iż cegły potrzebne do budowy przynosili chłopi na plecach z Krakowa.

            Następne przebudowy i rozbudowały spowodowały, że zamek, który zajmował wierzchołek masywnego ostańca, przeobraził się w warownie o istotnym znaczeni militarnym. Najwyżej widniał średniowieczny zamek.  Po jego północnej stronie powstał pałacyk z licznymi oknami- kikuty rozdzielających je filarów nadają niepowtarzalny charakter dzisiejszym ruinom. Całość otaczały mury i wały, poprzedzielany suchymi fosami, które zachowały się do dziś zwłaszcza po zachodniej stronie. W fosie naprzeciw wieży bramnej pozostały fundamenty murowanych filarów podtrzymujących drewnianą konstrukcję mostu zwodzonego. Od zachodu, południa i południowego wschodu widnieją szańce artyleryjskie.

             W 1655 roku wojska szwedzkie zrujnowały i spaliły zabudowania zamkowe. Co dziwne zamek mimo dużego potencjału militarnego został oddany wrogom bez walki. W tym czasie był to początek końca jego świetności. Niestety nie starano się o jego odbudowę. Ocalałe z pożaru pomieszczenie służyły jako mieszkania bądź miejsca pomocnicze. Ze wzglądów ekonomicznych dla władz Rabsztyna wybudowano u stóp wzgórza zamkowego dwór i folwark. Wtedy właścicielami dóbr Rabsztyna zostali Radziwiłłowie. Prawdopodobnie z tego względu zamek popadał w dalszą ruinę

            W XVIII wieku z dawnego zamku pozostała tylko połowa murów dolnego zamku. Zamek górny był całkowicie zrujnowany i opuszczony. W początkach XIX wieku zamek został opuszczony całkowicie. Potem służył tylko duchom oraz powstańcom w 1830 roku, którzy ukryli w nim fabryczkę prochu. Pod koniec XIX wieku runęła baszta starego zamku. Najprawdopodobniej wysadzili ją w powietrze poszukiwacze skarbów.

 

Ciekawostki:

            Mieszkańcy wsi Rabsztyn wierzyli, że istnieje sekretne przejście z zamku, które prowadzi do odległej o 2 km Januszkowej Góry. Opowieści te znalazły częściowo potwierdzenie w 1970 roku , gdy w zboczu Januszkowej Góry odkryto jaskinię - Januszkową Szczelinę, o długości korytarzy 180 m, głęboką na 57 m. Nie udało się zbadać, czy jest to odcinek zasypanego tajemnego przejścia.

Mapa

Najnowsze artykuły

Jaskinia Ostrężnicka
Jaskinia Ostrężnicka położona jest w gminie Janów, w dolinie Wiercicy, w rezerwacie przyrody „Ostręż...
2011-10-27
Jaskinia w Kielnikach
Jaskinia w Kielnikach leży w gminie Olsztyn, na drodze Przymiłowice- Kotysów, na wzgórzu Kielniki. O...
2011-10-27
Jaskinia Za Kratą
Jaskinia Za Kratą położona jest we wsi Węże, gmina Działoszyn. Usytuowana jest na górze Zelce, na terenie r...
2011-10-14
Jaskinia W Zielonej Górze
Jaskinia w Zielonej Górze położona jest we wsi Kusięta, gmina Olsztyn, dokładniej na terenie rezerwatu przyrody &bdq...
2011-10-14
Współpraca

Współpraca

Jeśli masz jakieś uwagi bądź sugestie dotyczące serwisu www.poJurze.pl napisz do Nas. Będziemy wdzięczni za każdą wskazówkę, ponieważ chcemy, aby ten portal cieszył każdego użytkownika oraz serwował odpowiednie informacje turystyczne.

Wyślij do Nas swoje uwagi:

Treść:
E-mail: