Jaskinia Ostrężnicka

Dodano: 27-10-2011
poJurze.pl

             Jaskinia Ostrężnicka położona jest w gminie Janów, w dolinie Wiercicy, w  rezerwacie przyrody „Ostrężnik”. Dokładniej jaskinia ta znajduje się ok. 200 m na zachód od domostw wsi Ostrężnik, w lesie u podnóża dużej grupy skał po południowej stronie drogi Żarki-Janów. Otwory jaskini są położone wokół cypla skalnego i dość obszerne, łatwe do znalezienia.

 

Długość jaskini: 90 m.

Wysokość otworów: 350 m.n.p.m

Stopień trudności: zwiedzanie bez trudności, jaskinia pozioma, gdzieniegdzie niska.

 

Opis jaskini: jaskinię tworzy system rozległych korytarzy i komór, których wysokość maleje idąc w głąb masywu, tworząc połączenia między nimi dość ciasne i niskie. Najciekawszym odcinkiem jaskini jest część zachodnia. Kilka metrów za dużym otworem łączą się dwa bardzo interesujące wysokie korytarze, które zostały wygładzone przez wodę. W północnej ścianie skalnej, między otworami widnieje niewielkie schronisko.

W skład namuliska jaskiniowego wchodzi piach i glina. Miejscami, głównie w środkowym korytarzu jaskini podłoże stanowią także kamienie i bloki skalne.

 

Historia poznania: jaskinia znana jest od dawna. Konkretne jej części opisywane są jako próżnie. Najstarszy opis pochodzi z1848 i związany jest z zachodnią częścią jaskini. W 1949 została ona zinwentaryzowana przez K. Kowalskiego, jako dwie odrębne próżnie („Schronisko przechodnie w Ostrężniku” i Jaskinia Ostrężnicka). Schronisko między otworami jaskini również zinwentaryzował K. Kowalski („Schronisko małe w Ostrężniku”).

Mapa


Galeria


Najnowsze artykuły

Jaskinia Ostrężnicka
Jaskinia Ostrężnicka położona jest w gminie Janów, w dolinie Wiercicy, w rezerwacie przyrody „Ostręż...
2011-10-27
Jaskinia w Kielnikach
Jaskinia w Kielnikach leży w gminie Olsztyn, na drodze Przymiłowice- Kotysów, na wzgórzu Kielniki. O...
2011-10-27
Jaskinia Za Kratą
Jaskinia Za Kratą położona jest we wsi Węże, gmina Działoszyn. Usytuowana jest na górze Zelce, na terenie r...
2011-10-14
Jaskinia W Zielonej Górze
Jaskinia w Zielonej Górze położona jest we wsi Kusięta, gmina Olsztyn, dokładniej na terenie rezerwatu przyrody &bdq...
2011-10-14
Współpraca

Współpraca

Jeśli masz jakieś uwagi bądź sugestie dotyczące serwisu www.poJurze.pl napisz do Nas. Będziemy wdzięczni za każdą wskazówkę, ponieważ chcemy, aby ten portal cieszył każdego użytkownika oraz serwował odpowiednie informacje turystyczne.

Wyślij do Nas swoje uwagi:

Treść:
E-mail: