Zamek Bąkowiec - Morsko

Dodano: 03-05-2011
poJurze.pl

Historia:

             Warownia Bąkowiec powstała najprawdopodobniej na przełomie XIV i XV wieku jako zamek rycerski. Zarówno Jan Długosz jak i Janko z Czarnkowa w ogóle nie wspominają o nim w swych kronikach, trudno zatem stwierdzić czy ufundował go Kazimierz Wielki , czy może ktoś całkowicie niezwiązany z życiem królewskim. Z 1390 roku pochodzi pierwsza wzmianka o tejże warowni .Wówczas zamek nazwano „ Bancowecz”, jego dziedzicem czy też właścicielem stał się rycerz Mikołaj Strzała. W latach 1418-1422 burgrabią zamku był Piotr, natomiast od 1413 do 1434 roku obiekt bukowiecki należał do Jana z Sieciechowic.

W 1435 roku zamek oraz przyległe dobra przechwycił kasztelan sądecki Krystyn z Koziegłów protoplasta z rodu Giebułtów i jego dzieci. Na początku XVI wieku kasztel przechodzi w ręce Włodków, później Brzeskich i Giebułtowskich. Nie ma wiarygodnych dowodów na to, iż wojska szwedzkie przyczyniły się do zniszczenia zamku. Bardziej prawdopodobne jest, że sami właściciele z jakiegoś tajemniczego powodu stracili zainteresowanie nim. Zamek ten nie był przystosowany do odpierania ataków najeźdźców, a odbudowa mogła być nieopłacalna.

Zamek ten został wzniesiony na planie wydłużonego, asymetrycznego i nieregularnego wieloboku, co zostało wymuszone przez ukształtowanie wierzchołka skały, o powierzchni około 500 m2 Zamek górny zbudowany był z murów dopasowanych do skały wapiennej, a od wschodniej, delikatnie opadającej strony wzgórza, mieściło się  przypuszczalnie podzamcze z zabudowaniami gospodarczymi, o powierzchni 800 m2. Dziś trudno ustalić czy znajdowały się tam określone zabudowania czy fortyfikacje, gdyż wszystkie ślady uległy zniszczeniu w I połowie XX wieku, kiedy to na pozostałościach podzamcza wybudowano dom mieszkalny. Od strony wschodniej zamek oddzielała fosa i nasyp ziemny, na którym widniała owalna baszta. U podnóża pionowo idącej skały istniała wykuta głęboka studnia. Na zamek można było się dostać tylko przy użyciu długich drabin i pomostów przymocowanych do skały.

W roku 1927 ruiny oraz wzgórze wykupił architekt Witold Czeczott i dobudował do nich dom z kamienia. Budulec prawdopodobnie przejął z zamkowych murów. Po II wojnie światowej teren ten kupiły Zabrzańskie Zakłady Naprawcze Przemysłu Węglowego przeistaczając go w ośrodek wypoczynkowy.

 

Zamek dziś:

Do dziś zachowały się pozostałości pomieszczeń zamkowych, szczątki bramy a także kamienna brama przylegająca do skały.

Wokół zamku mieści się całoroczny ośrodek wypoczynkowy pod nazwą Ośrodka Rekreacyjnego „ Morsko” z basenami kąpielowymi, kawiarnią, tarasem na zamku. Zimą w pobliżu zamku funkcjonuje wyciąg narciarski. Piękna okolica sprzyja wędrówkom zarówno pieszym, rowerowym, jak i konnym. Ten czynny relaks ułatwiają szlaki turystyczne, które scalają jurajskie atrakcje turystyczne.

 

Mapa


Galeria


Najnowsze artykuły

Jaskinia Ostrężnicka
Jaskinia Ostrężnicka położona jest w gminie Janów, w dolinie Wiercicy, w rezerwacie przyrody „Ostręż...
2011-10-27
Jaskinia w Kielnikach
Jaskinia w Kielnikach leży w gminie Olsztyn, na drodze Przymiłowice- Kotysów, na wzgórzu Kielniki. O...
2011-10-27
Jaskinia Za Kratą
Jaskinia Za Kratą położona jest we wsi Węże, gmina Działoszyn. Usytuowana jest na górze Zelce, na terenie r...
2011-10-14
Jaskinia W Zielonej Górze
Jaskinia w Zielonej Górze położona jest we wsi Kusięta, gmina Olsztyn, dokładniej na terenie rezerwatu przyrody &bdq...
2011-10-14
Współpraca

Współpraca

Jeśli masz jakieś uwagi bądź sugestie dotyczące serwisu www.poJurze.pl napisz do Nas. Będziemy wdzięczni za każdą wskazówkę, ponieważ chcemy, aby ten portal cieszył każdego użytkownika oraz serwował odpowiednie informacje turystyczne.

Wyślij do Nas swoje uwagi:

Treść:
E-mail: